Kardeş Bahis

Fransa Avrupa Kupası Hakkında

Dünya kupasında sonra biline en görkemli ve kaliteli organizasyondur. Dünya çapında milyarlarca insanın izlediği bir şampiyonadır. Bu yıl 15’inci kez düzenlenecek olan 2016 Avrupa Kupası, Fransa’nın ev sahipliğinde yapılmaktadır. Fransa bu organizasyona ikinci kez ev sahipliği yapmaktadır. Bu yıl değişen katılım sayısı ile finallere 24 takım katılmaktadır. Bunda önce ki turnuvalara 15 takım finallere kalırken, yeni yapılan ve 53 ülkenin katıldığı oylamada, 24 takımın finallere katılmasına karar verilmiştir. Bundan önce ön eleme turlarında ilk ikiye giren ülkeler katılabilmekteydi. Şimdi ön eleme gruplarında, gruplarını üçüncü tamamlayan takımlar arasında maçlar yapılarak, kazanlarında finallere katılmasına karar verilmiştir. Türkiye bu finallere bu sayede katılma hakkı kazanmıştır.

2016 Türkiye Katılımı

Grubunda Hollanda, İzlanda, Çek cumhuriyeti, Kazakistan ve Letonya ülkeleri ile A grubunda yer almaktaydı. İzlanda ve Çek cumhuriyetinin arkasında üçüncü olan Türkiye, Bütün grupların toplamında en iyi üçüncü olduğu için, baraj maçı oynamasına da gerek kalmadan direkt olarak Fransa bileti almıştır. Diğer gruplarda üçüncü olan takımlar da baraj maçları yaparak Fransa 2016 bileti almaya çalıştılar. 2016 Avrupa Kupası Türkiye’nin katılacağı dördüncü Avrupa şampiyonasıdır. En son katıldığında Avrupa kupasında üçüncü olmuştur. Fransa’nın ev sahipliği yapacağı Euro 2016, 10 Haziran 2016 tarihinde başlamaktadır. Turnuvanın final maçı da 10 Temmuz 2016 tarihinde. Bütün dünyanın yakında takip edeceği ve sabırsızlıkla beklediği 2016 Avrupa Kupasının başlamasına sayılı günler kaldı. Dünya gözünü, futbolun bu iki numaralı en büyük organizasyonuna çevirdi.

2016 Fransa

Fransa bu turnuvayı beş oy fark ile düzenlemeye hak kazanmıştır. Oyların 43’ünü alan Fransa, Oyların 38’ini alan Türkiye’nin elinden almış ve bu görkemli turnuvaya ev sahipliği yapmaya hak kazanmıştır. Fransa’nın en iyi şehirlerinde ve stadyumlarında oynanacak olan maçlar 10 Haziran ve 10 Temmuz aralarında yapılacaktır. Marsilya, Lyon, Paris, Bordeaux gibi en güzel şehirlerde düzenlenmektedir. Fransa bu turnuvaya ev sahipliği yaptığından, direk olarak ön elemelerde oynamada, seri başı olarak katılmaktadır. Geri kalan 23 takım ön eleme gruplarında mücadele etmektedir. 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası altı grup tan oluşmakta ve her grupta dörder takım olmaktadır. Burada son 16’ya kalabilmek için grupları ilk iki sırada bitirmeniz gerekmektedir. Üçüncü olan takımlar da yine aralarında baraj maçları oynayacaktır. İlk maç Fransa ve Romanya arasında 10 Haziran da başlayacaktır. Türkiye ise ilk maçını D grubunda 12 Haziran da saat 15:00’de Hırvatistan ile yapacaktır. Grubunda bulunan diğer takımlar ise; İspanya ve Çek cumhuriyeti. Son 16 turu maçları da 25 Haziran, Çeyrek final maçları 30 Haziran, yarı final maçları 6 ve 7 Temmuz, Final maçı da 10 Temmuz da oynanacaktır. Türk halkı uzun zamandan beri bu turnuvayı beklemektedir.